خانه اعیانی کیش

با مطالعه این بخش با خانه اعیانی کیش ، از جاذبه های گردشگری در کیش آشنا خواهید شد

خانه اعیانی کیش؛ یادگار پر ارزش خانواده های ایرانی

کشور ما ایران، مهد تمدن و فرهنگ باستانی ارزشمندی است که بازدید از بناهای تاریخی شهرهای مختلف آن برای ما ایرانی ها، سنتی بسیار جالب و دلنشین به حساب می آید، چرا که تجلی آن را در جای جای معماری کهن ایران عزیزمان خواهیم یافت. این آثار تاریخی ارزشمند برای توریست ها و گردشگران خارجی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

خانه اعیانی کیش
[widget id="execphp-2"]
خانه اعیانی کیش
خانه اعیانی کیش
خانه اعیانی کیش
خانه اعیانی کیش
خانه اعیانی کیش
خانه اعیانی کیش

تمدن باستانی جزیره ی کیش و وجود شهرهای قدیمی در دل این جزیره، انگیزه بازدید از بناهای تاریخی را در خیال گردشگران داخلی و خارجی قوت می بخشد تا طی سفر به جزیره ی خوش نقش خلیج فارس، به تماشای معماری و فرهنگ ایران زمین بنشینند.

خانه اعیانی کیش واقع در شهر حریره یکی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش می باشد که به شکل ویژه ای مورد توجه همگان قرار گرفته است. خانه اعیانی کیش، یادگار خانه های چند خانواده ایرانی در داخل فلات ایران است. از آثار نمایان بر در و دیوار این خانه ها نظیر کاشی کاری ها و نقش های به جا مانده بر روی دیوارها، می توان حدس زد که قدمت این خانه ها به زمان ایلخانیان باز می گردد.

کاشی کاری های ستاره ای شکل موجود در این خانه ها، مانند کاشی هایی هستند که در زمان ایلخانیان در ساخت بناهای سلطنتی استفاده می شده است به همین دلیل گفته می شود که این خانه ها متعلق به افراد ثروتمند و مهمی بوده و دلیل اینکه نام این خانه را خانه اعیانی گذاشته اند نیز همین امر می باشد. همچنین کاشی های ستاره ای در آن زمان ها وارداتی بوده و از طریق جزیره کیش وارد کشور می شده است. به همین دلیل حدس زده می شود که در این خانه، یک فرد ثروتمند جزیره کیش زندگی می کرده است.

قسمت های مختلف خانه اعیانی شامل مهمانخانه، آشپزخانه، ایوان و محل اسکان زنان خانه می شود. هر قسمت از این خانه، دنیایی سخن و خاطره دارد که باید کوله بار سفر بست و گوش جان به کلام این بنای تاریخی توجه نمود.

ذکر این نکته شایان عنایت است که بر اساس نتایج کاوش های باستان‌ شناسی انجام شده تا به امروز در محوطه باستانی حریره، گفته می شود که این مجموعه ساحلی از خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی تشکیل شده است. گستره پستی و بلندی‌ ها و خرابه‌ های شهر قدیمی حریره حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است. اتاق ها و سقف ها و پوشش کلی این مجموعه تقریبا از بین رفته است و تنها قسمتی از طاق های سنگی آن همچنان باقی مانده اند. شهر باستانی حریره و خانه اعیانی در ساحل شمالی جزیره کیش قرار دارند.

شما گردشگران عزیز با بازدید از خانه اعیانی، بخشی از فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی را به چشم خواهید دید و بیش از پیش با فرهنگ غنی مردم ایران آشنا خواهید شد.

بنر تبلیغات کیش بازا

[widget id="mks_social_widget-2"]

مطالب پیشنهادی کیش بازا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *